W każdym razie, wskazuje na to raport  Prime PR Wire, który ukazał się na początku marca  2023 r.  Co prawda dotyczy maszyn do wiercenia tuneli, ale wynika z niego, że rośnie zapotrzebowanie na takie produkty i usługi, a co za tym idzie, branża nie musi się raczej martwić o zlecenia

 

Według ostatnich badań rynkowych oczekuje się, że globalny rynek maszyn do wiercenia tuneli osiągnie miliard USD, rosnąc w CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu). Z raportu wynika, że wielkość rynku tych „megawiertarek” będzie wciąż napędzana rosnącym popytem na ich usługi oraz postępem technologicznym.

Według raportu, zastosowanie maszyn drążących tunele w różnych branżach jest kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost rynku. Pod względem segmentacji geograficznej rynek tych maszyn jest podzielony na Amerykę Północną: Stany Zjednoczone, Kanada, Europa: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Azja i Pacyfik: Chiny, Japonia, Południe, Indie, Australia, Chiny, Indonezja, Tajlandia, Malezja, Ameryka Łacińska: Meksyk, Brazylia, Argentyna, Kolumbia, Bliski Wschód i Afryka: Turcja, Arabia, Arabia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Korea.

Maszyny typu TBM są używane do budowy systemów transportowych, wodociągowych, kanalizacyjnych i komunikacyjnych. Rynek dzieli się na dwa typy TBM: z miękkim podłożem, które są stosowane w mniej stabilnych warunkach glebowych, oraz TBM z twardą skałą. Zastosowanie rynkowe TBM obejmuje budowę kolei i autostrad, inżynierię miejską ale także ma zastosowanie w górnictwie, wydobyciu i transporcie ropa naftowej czy gazu.

Rynek TBM  różni się w zależności od wymagań różnych typów konstrukcji. Budowa kolei i autostrad wymaga żmudnych prac ziemnych o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa. Obszar  inżynierii miejskiej wymaga rozbiórki starych systemów, infrastruktury - z kopaniem rowów pod nowe rurociągi. Systemy kolei miejskiej korzystają z TBM, zmniejszając zatłoczenie i oferując przyjazne dla środowiska rozwiązania transportowe.

Co ciekawe, wojna rosyjsko-ukraińska (w przeciwieństwie do pandemii) ma minimalny wpływ na rynek maszyn drążących tunele. Konflikt nie spowodował żadnych znaczących zmian w popycie lub podaży. Ponieważ jednak wielu producentów tych maszyn ma siedziby w Europie i niektórych częściach Rosji, każda poważna eskalacja konfliktu może wpłynąć na dostępność surowców i komponentów, a co za tym idzie odbić się na wydajności produkcji.


Fot. Metro Warszawskie