Pierwszy krok w sprawie budowy terminala głębokowodnego w Świnoujściu został zrobiony: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz konsorcjum firm DEME CONCESSIONS N.V. oraz QTERMINALS W.L.L. podpisały przedwstępną umowę dotyczącą 30-letniej dzierżawy terenów w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, na finansowanie, budowę i eksploatację głębokowodnego terminalu kontenerowego. Zgodnie z planem powinien rozpocząć działalność na początku 2028 r.



Nowy terminal ma zostać sfinansowany przez inwestora, który został wyłoniony w drodze przetargu. Będzie wybudowany w dwóch etapach i niemal w całości powstanie na pirsie w Zatoce Pomorskiej. W pierwszym etapie będzie w stanie obsłużyć do 1 mln TEU rocznie (docelowo 2 mln TEU - obsługując jednocześnie dwa statki o dł. 400 i 200 m).


Jak zapewnia w swoim komunikacie MI, operator wyposaży terminal w niskoemisyjny sprzęt przeładunkowy (zgodnie z najwyższymi ekologicznymi normami w standardzie „green terminal”) a jego cywilną infrastrukturę będzie można wykorzystać także do obsługi ładunków wojskowych.


Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że celem inwestycji jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej.


Analizy rynku i badania wykonane przez niezależnych ekspertów zwracają uwagę, że terminal odpowie na potrzebny jakie niesie ze sobą rosnący popyt na kontenery.


— Jest to inwestycja, która zapewni impuls rozwojowy nie tylko dla Świnoujścia i Pomorza Zachodniego, ale też dla całej krajowej gospodarki — podsumował prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA Krzysztof Urbaś. 


gov.pl, rg