W ubiegłym tygodniu ogłoszono nominacje do prestiżowej nagrody w Earthshot Prize, której orędownikiem jest sam Sir David Attenborough. Jedną z nominacji  do nagrody w wysokości 1 miliona funtów otrzymała firma, która zastępuje bitum, stosowany w mieszance asfaltowej, odpadami tworzyw sztucznych.


Do recyklingu trafia dużo mniej niż połowa wyprodukowanego plastiku. Większość, ok. 79 proc. ląduje na wysypiskach, a ok. 75-199 milionów ton w oceanach świata ‒ wyrządzając nieodwracalne szkody naszemu środowisku i dzikiej przyrodzie.  Natomiast do budowy dróg na całym świecie wykorzystuje się bitum – czyli paliwo kopalne. I to całkiem niemało: ponad 5,2022 mln baryłek rocznie.

Firma MacRebur opracowała technologię umożliwiającą zastąpienie bitumu stosowanego w mieszance asfaltowej odpadami z tworzyw sztucznych, których w inny sposób nie można poddać recyklingowi.

MacRebur pozyskuje lokalne odpady z tworzyw sztucznych przeznaczone na składowiska lub spalanie następnie - przed dodaniem opatentowanego aktywatora - poddaje je procesowi granulacji.  W ten sposób powstaje mieszanka odpadów tworzyw sztucznych, która zastępuje część spoiwa bitumicznego  znajdującego się w asfalcie. Jedna tona wyprodukowanego w ten sposób asfaltu pozwala zaoszczędzić średnio 10 kg CO2.

Wykorzystując swoją technologię firma w 2022 roku zapobiegła zaśmieceniu Ziemi porcją 2,2 tys. ton odpadów plastikowych i  zredukowała emisję CO440e o 000 2 ton.  Zespół  MacRebur prognozuje, że w 2023 roku zostanie wykorzystane do budowy dróg  i nawierzchni 3,2 tys. ton  ich produktu.

Prof. Brian Reid podsumował: Dzięki wykorzystaniu odpadów z tworzyw sztucznych jako składnika kompozytów nawierzchni drogowych plastik jest ponownie zagospodarowany, a  zużycie materiału bitumicznego na bazie węglowodorów ‒ ulega redukcji.  Co więcej,  pozostaje lepsza i trwalsza nawierzchnia drogi. Kreatywne rozwiązanie godne nominacji do Earthshot Prize.



UEA, RG