Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje w swoich serwisach o czasowym zawieszeniu spotkań informacyjnych związanych z pracami koncepcyjnymi, dotyczącymi planowanej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.


Projektanci obecnie opracowują studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, które ma pomóc we wskazaniu optymalnych wariantów przebiegu tej drogi.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskie (OAW) wraz z drogą ekspresową S10 to strategiczne dla kraju inwestycje. Przewidziane są do realizacji w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Przy dobrej współpracy wszystkich zainteresowanych stron, pierwsze odcinki drogi ekspresowej S10 mogłyby być gotowe w 2027 roku, a całość w 2030 roku. Pierwszymi fragmentami Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej możemy pojechać na przełomie 2027 i 2028 roku, a cała trasa byłaby dostępna do 2035 roku.

Droga ekspresowa S10 w swoim docelowym kształcie połączy Warszawę ze Szczecinem, łącząc liczne trasy szybkiego ruchu (m.in. A1, A6, S3, S5, S6, S11). Wpłynie tym samym na stworzenie nowych możliwości komfortowego dotarcia z południowej części Polski do portów w Szczecinie i Świnoujściu (przez autostradę A6 i drogę ekspresową S3), aglomeracji poznańskiej i Górnego Śląska (przez drogę ekspresową S11). Dzięki inwestycji powstanie również dogodne połączenie z północną, centralną i południowo-zachodnią częścią Polski (przez drogę ekspresową S5) oraz z aglomeracją łódzką i portami morskimi w Gdańsku i Gdyni (przez autostradę A1).

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (A50/S50) wyprowadzi ruch tranzytowy z obszaru aglomeracji warszawskiej. Poprawi połączenie stolicy z aglomeracją bydgosko-toruńską oraz portami morskimi w Szczecinie i Świnoujściu (przez drogę ekspresową S10), z aglomeracją trójmiejską oraz krakowską (przez drogę ekspresową S7), z północną częścią Polski i Via Balticą (przez drogi ekspresowe S8 i S61), z aglomeracją łódzką i wrocławską oraz południową granicą Polski (przez drogę ekspresową S8), z aglomeracją lubelską oraz południowo-wschodnią granicą Polski (przez drogę ekspresową S17). Dzięki połączeniu z autostradą A2, Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej usprawni dojazd do zachodniej i wschodniej granicy Polski oraz komunikację wewnątrz miasta, przejmując ciężki ruch tranzytowy.

Dodatkowo OAW poprawi dostęp do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Obszar analiz lokalizacji drogi ekspresowej S10 i Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej objął ponad 20 tys. km2 i 192 gminy: 150 na terenie województwa mazowieckiego i 42 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.


Bieżący etap prac nad inwestycją nie precyzuje dokładnego przebiegu przyszłej trasy. Określa jedynie cztery warianty przebiegu, o szerokości ok. 5 km, w których droga może zostać zlokalizowana.

 

Źródło https://www.gov.pl/web/gddkia/generalna-dyrekcja-drog-krajowych-i-autostrad