Niestety nie w Polsce lecz w Wielkiej Brytanii ruszyła 15 lipca nowa kampania rządową zachęcająca osoby starsze i niepełnosprawne do bezpłatnych podróży autobusem tego lata:  spotykajcie się z przyjaciółmi, odpocznijcie na łonie natury, odwiedzajcie nowe miejsca


Nowa kampania „Jedź autobusem” skierowana jest do osób w wieku 66 lat i starszych oraz  niepełnosprawnych - którym przysługiwał bilet ulgowy -  aby zachęcić ich do korzystania z  bezpłatnych przejazdów autobusami.  Okazuje się bowiem, że liczba przejazdów ulgowych spadła o ponad jedną trzecią od czasu przed pandemią COVID-19.

Kampania informacyjna przypomina o korzyściach płynących z podróżowania autobusem. Zwraca uwagę na znaczenie bycia aktywnym, odwiedzanie nowych miejsc, rozwijanie swojego hobby oraz częstsze spotkanie z przyjaciółmi i rodziną – przy jednoczesnym oszczędzaniu pieniędzy na podróżach. Nowe reklamy zachęcają posiadaczy karnetów do wzięcia udziału w akcji „Jedź autobusem”, a plakaty i treści mediów społecznościowych są udostępniane lokalnym władzom, firmom autobusowym i innym podmiotom do wykorzystania w ich segmencie.

Dzięki programowi bezpłatnych biletów autobusowych osoby uprawnione mogą  zostawić samochód w domu i wybrać się  np. z Stagecoach do Canterbury, Whitstable i Herne Bay lub wsiąść do Coastliner 840 i pojechać z Leeds do Whitby,  najbardziej malowniczą trasą autobusową w Anglii oglądając przy okazji niesamowite widoki North York Park Narodowy Maurów.  

Zdaniem Davida Sidebottoma, dyrektora niezależnej organizacji nadzorującej Transport Focus, autobusy są prawdziwym kołem ratunkowym dla wielu ludzi, dzięki któremu mogą spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, odwiedzać główne ulice, docierać na ważne dla nich spotkania. Łączą ich z miejscami i rzeczami, które kochają. 

Co ciekawe z najnowszych badań Transport Focus wynika, że aż 91 proc. posiadaczy bezpłatnych karnetów dobrze orientuje się w lokalnych usługach autobusowych.  Nadszedł więc najlepszy moment by skorzystać z  bezpłatnych przejazdów odkrywając wyjątkowe miejsca w całej Anglii w relaksujący i przyjazny dla środowiska sposób.

en, gov.uk