Kolej w mieście to przyszłość

Rozmowa z Alanem Beroud – Prezesem Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie

 

Dlaczego rozwój kolei aglomeracyjnej jest tak ważny?

To dlatego, że kolej miejska zaczyna się w samym sercu miasta i niejako tworzy krwioobieg transportowy między metropolią, a jej okolicami. Stąd jej strategiczne znaczenie dla systemu transportu miejskiego. Służy przede wszystkim osobom zamieszkującym sąsiadujące z aglomeracją obszary, dojeżdżającym do pracy w większym ośrodku miejskim, ale także wewnątrz aglomeracji zapewniają szybki i pewny środek transportu, niezależny od kongestii w ruchu drogowym i przede wszystkim szybszy niż samochód czy autobus szczególnie w porach natężenia ruchu.

Co cechuje kolej miejską, czym odróżnia się od przewozów regionalnych?

To przede wszystkim wysoka częstotliwość obsługi linii, duża liczba miejsc zatrzymywania, stosowanie cyklicznego rozkładu jazdy, nierównomierny rozkład potoku podróżnych w ciągu dnia i malejąca wielkością potoku podróżnych wraz z oddalaniem się od centrum aglomeracji oraz dysponowanie taborem ułatwiającym szybką wymianę pasażerów. Połączenia kolei aglomeracyjnych są silnie powiązane z siecią komunikacji miejskiej i parkingami typu P+R, które umożliwiają szybką i efektywną zmianę środka transportu. W obszarze terenów luźniejszej zabudowy podmiejskiej, okolicznych mniejszych ośrodków miejskich i osiedli często możliwe jest także wygodne dotarcie na stację własnym samochodem lub rowerem i bezpieczne pozostawienie ich przy stacji/przystanku kolejowym. Nowe składy posiadają stojaki na rowery, co umożliwia szybki przejazd do centrum z rowerem
i kontynuowanie nim podróży w mieście. Podróż trwa z reguły krótko – z centrum miasta do miejsca docelowego od kilkunastu minut do pół godziny, 40 minut.

Cechą różnicującą transport aglomeracyjny od regionalnego (o znaczeniu wojewódzkim) jest intensywność przewozów. Można to zobrazować tak: przewoźnik kolejowy świadczący przewozy o znaczeniu wojewódzkim, posiada np. ponad dwudziestokrotnie więcej taboru, operuje na ponad trzykrotnie większym obszarze, uruchamia ponad trzykrotnie więcej pociągów na dobę. Warszawska SKM w dni powszednie uruchamia 280 pociągów (22 składy, z czego część jest zestawiana z dwóch pojazdów, co daje dzienne wykorzystanie pojazdów do ruchu na poziomie do 32 pojazdów ), a w świąteczne – 240 (19 pojazdów w ruchu) i zapewnia przewozy w promieniu nie przekraczającym 40 km od centrum Warszawy.

SKM, od początku swojej działalności przewozowej, rozpoczętej 3 października 2005 r., do końca roku 2022 przewiozła już prawie 288 mln pasażerów. Łączna długość tras w ramach sieci Szybkiej Kolei Miejskiej obecnie wynosi 206 km.

 

Jakie wyzwania stoją przed kolejami aglomeracyjnymi, w tym warszawską SKM?

Dalszy rozwój kolei aglomeracyjnych w Polsce wymagać będzie przede wszystkim inwestycji w zakresie transportu multimodalnego – budowy parkingów Park & Ride, dogęszczania sieci przystanków kolejowych, organizowania transportu dowozowego, ale także integracji transportu kolejowego z miejskim (budowa sprawnych centrów przesiadkowych).

Na przeszkodzie rozwoju kolei aglomeracyjnych stoi przede wszystkim przepustowość węzłów kolejowych. W godzinach szczytu w Warszawie, jak i w większości dużych miast w Polsce, ta jest niemal wyczerpana, ale jak to rozwiązać to już pytanie do PKP PLK S.A., z której infrastruktury korzysta warszawska SKM. Jeśli kolejowy transport aglomeracyjny ma się rozwijać, zwłaszcza w kwestii możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania pociągów to konieczna jest separacja ruchu, czyli oddzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego. To pozwoli zwiększyć punktualność kursowania pociągów, gdyż pociągi regionalne i aglomeracyjne nie będą już musiały wydłużać postojów na trasie celem przepuszczenia opóźnionych pociągów dalekobieżnych. Poczekamy, zobaczymy.

Jakie plany na przyszłość?

Warszawska SKM uruchomiła niedawno tak oczekiwane przez mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości dwie nowe linie S4 i S40 czyli Piaseczno-Legionowo/Wieliszew i Piaseczno-Warszawa Główna. Jeśli tylko PKP PLK upora się z odbudową linii kolejową to jesteśmy gotowi, aby wydłużyć linię S4 do Zegrza Południowego, co da nam dodatkowe około 4 km trasy i wygodne połączenie z centrum Warszawy do tak lubianego przez mieszkańców stolicy Zalewu Zegrzyńskiego.