Wybudowanie 100 km autostrady w cztery dni brzmi jak bajka o cudownej lampie Alladyna. A jednak w Indiach udowodniono, że baśnie zamieniają się w rzeczywistość. Dokładnie w ciągu stu godzin położono beton bitumiczny na 100 km drogi ekspresowej Ghaziabad-Aligarh!Tempo realizacji tej inwestycji potwierdziło indyjskie Ministerstwa Transportu Drogowego i Autostrad. „Historyczny wyczyn został osiągnięty poprzez ułożenie betonu bitumicznego i jest świadectwem postępu Indii w infrastrukturze drogowej – czytamy w komunikacie.

„Godne osiągnięcie na bardzo ważnej trasie autostradowej – skomentował na Twitterze premier  Narendra Modi dodając, że  inwestycja pokazuje wagę, jaką przywiązuje się (w Indiach) zarówno do szybkości, jak i stosowania nowoczesnych metod na rzecz lepszej infrastruktury.

Odcinek NH-34 Ghaziabad-Aligarh o długości 118 kilometrów jest ważnym szlakiem transportowym między gęsto zaludnionymi regionami Ghaziabad i Aligarh.  Poprzez łączenie obszarów przemysłowych, regionów rolniczych i instytucji umożliwia płynny przepływ towarów i usług oraz pobudza rozwój gospodarczy.

 

Nitin Gadkari, minister transportu drogowego i autostrad, zwrócił z kolei uwagę na zaangażowanie Indii w zrównoważony rozwój i wdrażanie technologii Cold Central Plant Recycling (CCPR). Minister podkreślił, że ta innowacyjna, zielona technologia polega na wykorzystaniu aż 90 proc. materiału z recyklingu. Jego zdaniem, zużycie surowców pierwotnych spadło do zaledwie 10 proc.

 

Droga ekspresowa Ghaziabad-Aligarh została zbudowana przez Ghaziabad Aligarh Expressway Pvt Ltd, spółkę specjalnego przeznaczenia (SPV) Cube Highways Trust, we współpracy z wykonawcą EPC Larsen & Toubro Limited.

 

Hindustan Times, EW