Chińska gmina Chongqing zakończyła 27 lutego 2023 r. budowę 500-kilometrowej, miejskiej linii kolei jednoszynowej (zwanej metrem). Zdaniem przedstawicieli administracji  to największa na świecie kolejowa sieć tranzytowa w obszarze górskim



W ten sposób Chongqing  dołączyło do siedmiu chińskich miast, które obsługują kolejowe linie tranzytowe o długości ponad 500 km.  Wcześniej na tej liście znalazły się Szanghaj, Pekin, Guangzhou, Shenzhen, Chengdu, Hangzhou i Wuhan.

Jak informuje chińskie Ministerstwo Transportu na koniec  2022 roku aż 53 miasta eksploatowały 290 kolejowych linii tranzytowych o łącznej długości 9 584 km.

Chongqing  to gęsto zaludnione  (wg. niektórych statystyk w gmina 36 mln mieszkańców)  i górzyste miasto z wieloma dolinami rzek,  więc zaprojektowanie i zrealizowanie efektywnej sieci transportowej musiało być prawdziwym wyzwaniem i wymagało nie lada kreatywności.

W rozwiązaniu problemów pomogła sprowadzona  z Japonii technologia ciężkiej kolei jednoszynowej (zwanej tu lekką). Okazało się, że  ułatwia pokonywanie stromych wzniesień i ciasnych zakrętów oraz pozwala kolei na osiąganie dużych prędkości.

Swoją pierwszą miejską linię kolejową nr 2 w gęsto zaludnionym, górzystym  centrum Chongqing zbudowano w 2004 roku. Była to jednocześnie pierwsza chińska kolej jednoszynowa a zarazem pierwsza, kolejowa linia tranzytowa na zachodnich terenach państwa Środka.

Chongqing może pochwalić się też najgłębszą stacją metra w Chinach i jedną z najgłębszych na świecie - Hongyan Village. Peron kolejowy znajduje się 116 metrów (co daje 39 pięter) pod ziemią i aby  dotrzeć od wejścia do peronu, trzeba pokonać osiem schodów ruchomych.

Jeszcze większą atrakcją jest słynna stacja Liziba na linii nr 2.  Znajduje się między szóstym a ósmym piętrem wieżowca przez który biegnie linia kolejowa.  Globalną popularność zapewniły jej filmy z przejazdu pociągu  przez 19-piętrowy budynek zamieszczane w mediach społecznościowych



China Daily, rg