Do 2050 roku w stolicy mają powstać trzy nowe linie metra. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił masterplan, wg którego siedemnaście z osiemnastu dzielnic będzie miało dostęp do metra



Po rozbudowie metra do pięciu stacji, zgodnie z ideą miasta 15-minutowego, ponad połowa mieszkańców Warszawy będzie mieszkać w pieszej odległości od najbliższej stacji metra. Długość linii metra wzrośnie z 41,5 km do 113 km.

Dostęp do metra zyskają: Białołęka, Wilanów, Praga Południe, Ochota, Ursus i Włochy. Podziemna kolej dotrze również do granic Rembertowa oraz Wawra.


Jak będzie wyglądać sieć metra w Warszawie do 2050 roku

Już działające linie metra zostaną jeszcze rozbudowane. Nowe linie M3, M4 i M5 sprawią, że sześć kolejnych dzielnic Warszawy zyska bezpośredni dostęp do metra. Rembertów i Wawer będą miały dostęp pośredni.

  • M1 w relacji Kabaty – Młociny, na tej linii powstaną dodatkowe stacje pl. Konstytucji (w rejonie skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Wilczej) oraz Muranów w rejonie skrzyżowania ulic gen. W. Andersa i M. Anielewicza
  • M2 w relacji Ursus Niedźwiadek – Marymont
  • M3 w relacji Stadion – Żwirki i Wigury
  • M4 w relacji Tarchomin – Wilanów
  • M5 w relacji Szamoty – Gocławek

Zaprezentowany przez prezydenta Trzaskowskiego masterplan wyznacza kierunki rozwoju komunikacji w stolicy do 2050 r. w najważniejszych obszarach.

Prace projektowe nad studium trwały kilka lat. Uzyskało on pozytywną opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (ustawowe ciało doradcze prezydenta przy sporządzaniu studium i planów miejscowych). Obecnie urzędnicy miejscy przygotowują materiał do uzgodnień i opinii ustawowych – udział w tej fazie wezmą m.in. marszałek województwa (w zakresie zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego) oraz: Wody Polskie, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i wiele innych podmiotów. Później, po przyjęciu uzgodnień i opinii, dokument zaprezentowany zostanie mieszkańcom podczas rozbudowanych konsultacji społecznych w maju i czerwcu. Uwagi będzie można składać aż do końca września.




Źródło: https://www.ztm.waw.pl/