Rozpoczyna się przebudowa dworca kolejowego w Rokicinach, w województwie łódzkim. Obiekt ma 177 lat, jest jednym z dworców dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i został wzniesiony w stylu klasycystycznym.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca w Rokicinach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa łódzkiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasach do Warszawy i Częstochowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miejscowości oraz ważnym miejscem dla lokalnej społeczności. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Dworzec w Rokicinach to jeden z dziesięciu projektów realizowanych w województwie łódzkim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dzięki niemu dworzec odzyska swoje historyczne piękno, a także stanie się obiektem funkcjonalnym i nowoczesnym. Elewacja dworca, jednego z najstarszych w Polsce, odzyska swój historyczny wygląd. Odtworzeniu oraz konserwacji zostaną poddane detale architektoniczne, w tym secesyjne elementy mocowania lamp oraz repery (niewielkie znaki geodezyjne w formie tabliczek). Dworzec zyska również nową iluminację podświetlającą jego bryłę oraz napisy przestrzenne m.in. z nazwą dworca.

Wnętrze budynku będzie prezentować się nowocześnie. Ściany holu zostaną częściowo wykończone imitującą drewno płytą, a powyżej niej zostaną pomalowane na biało. Będzie to kontrastować z szarą posadzką, którą na obrzeżach zdecydowano się wykończyć płytkami  przypominającymi wyglądem i fakturą drewno. Hol będzie wyposażony w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty informacyjne. Przygotowano również miejsca na ustawienie biletomatów oraz automatów z przekąskami. W sąsiedztwie holu-poczekalni będą się mieścić toalety. We wnętrzach dworca zdecydowano się na zachowanie oryginalnych pieców kaflowych oraz zdobionych drzwiczek rewizyjnych. Zostaną one poddane konserwacji i renowacji.

Przebudowa budynku sprawi, że dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne oraz wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, w tym ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz kontrastowa kolorystyka wnętrz. Chodniki w otoczeniu dworca będą wyprofilowane w ten sposób, żeby umożliwić swobodny dostęp do budynku. Nowością w sąsiedztwie dworca będzie miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością oraz specjalnie przystosowane toalety.

Budynek zyska nowoczesne systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania i napadu, przeciwpożarowe) oraz rozwiązania techniczne, które sprawią, że stanie się on bardziej ekologiczny, głównie poprzez redukcję strat ciepła czy bardziej ekologiczne ogrzewanie zrealizowane z pomocą niskoemisyjnej kotłowni gazowej, oświetlenie w technologii LED czy montaż systemu inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS). Będzie on odpowiedzialny za prace urządzeń oraz instalacji i jednocześnie będzie optymalizował zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Przemianę przejdzie również najbliższe otoczenie dworca. Planuje się wykonanie nowych chodników i nawierzchni, a także uporządkowanie i nowe nasadzenia zieleni. W sąsiedztwie budynku przewidziano również nowe stojaki dla rowerów.

Przebudowa dworca w Rokicinach to koszt 12,13 mln zł. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2024 roku.

Gov.pl