W latach 2021-2026 prawie o 5 proc. rocznie mają rosnąć inwestycje w amerykański tabor pasażerski: koleje dużych prędkości, lekką kolej, metro, autokary pasażerskie i lokomotywy - prognozuje McKinsey&Co

Ten potężny zastrzyk środków dla krajowego systemu kolejowego może być zrealizowany głównie za sprawą ustawy o inwestycjach w infrastrukturę i zatrudnieniu (IIJA), która została uchwalona w 2021 r. i przeznacza na inwestycje w sektorze aż 66 miliardów dolarów. Potwierdził to w rozmowie z CNBC Marek Buncher, prezes i dyrektor generalny Siemens Mobility North America. Jego zdaniem fundusze federalne były kluczowe dla rozwoju inwestycji w tym obszarze i teraz będziemy świadkami ogromnego wzrostu w branży.

Inwestycje federalne maja również wpływ na tworzenie krajowego łańcucha dostaw. Producent pociągów Alstom w swoim zakładzie w Hornell w stanie Nowy Jork pracuje aktualnie nad modernizacją floty pociągów Acela dla federalnego operatora pociągów pasażerskich Amtrak.

Scott Sherin, dyrektor ds. handlowych w Alstom US „Obecnie w Stanach Zjednoczonych przyznał, że chociaż w USA działa prawdopodobnie około pół tuzina producentów pociągów problemem była kruchość stojącego za nimi łańcucha dostaw. Jednak dzięki takim inwestycjom jakie poczynił Amtrak w szybkie pociągi nowej generacji sytuacja ulega zmianie. Już około tuzina różnych dostawców, głównie z Europy założyło lub zamierza zakładać fabryki w USA.

Oprócz rządu, prywatne firmy pracują również nad wzmocnieniem kolei pasażerskiej w kraju. Firma Brightline zbudowała już usługi kolei pasażerskiej na Florydzie, a jej siostrzana firma Brightline West pracuje nad linią szybkiej kolei pasażerskiej między Las Vegas a południową Kalifornią.


cnbc.com, rg