Gigantyczne urządzenia do budowy flagowej inwestycji PKN Orlen „Olefiny III”  pojawiły się już w Płocku i wciąż napływają nowe. Największe z nich, o długości ponad 120 metrów (to więcej niż boisko piłki nożnej) i szerokości 9 metrów (średnica koła na boisku) będą transportowane pod koniec kwietnia.

Pierwsze z tych gargantuicznych elementów przypłynęły do Płocka już w styczniu b.r.  Odbyły 30-dniową podróż z portu w Szanghaju statkami do Gdańska, a następnie via barki 400 km drogą wodną na Wiśle do Płocka.  W stolicy nafciarzy są rozładowane na tzw. „nabrzeżu petrochemii”, a potem transportowane w godzinach nocnych przy niskim natężeniu ruchu drogowego na teren budowy kompleksu Olefiny III. Transport największych elementów planowany jest na koniec kwietnia. Ich rozmiary robią wrażenie: są dłuższe niż boisko futbolowe (około 120 metrów), mają o 9 metrów szerokości (porównywalne do wymiarów średnicy koła na środku boiska piłkarskiego) oraz ważą po  850 ton!   

Jak informuje biuro prasowe PKN - Olefiny III to największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii na powierzchni prawie 100 ha (czyli 140 boisk do piłki nożnej) powstanie kompleks petrochemiczny, który umożliwi m.in. redukcję emisji CO2 o 30 proc. na tonę produktu. Wytwarzane tu chemikalia, będą z kolei bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

 

Biuro prasowe PKN, rg